چرا اطراف چشمهایمان تیره می شود؟

پف و تیرگی دور چشم هر دو دارای یک علت می باشد. نتیجه مشکلاتی در مایعات بدن است که به صورت تیرگی و پف ظاهر می شوند.

پف و تیرگی دور چشم هر دو دارای یک علت می باشد. نتیجه مشکلاتی در مایعات بدن است که به صورت تیرگی و پف ظاهر می شوند.

چرا اطراف چشمهایمان تیره می شود؟

جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ | 12:18 | 1718 بازدید

پف و تیرگی دور چشم هر دو دارای یک علت می باشد. نتیجه مشکلاتی در مایعات بدن است که به صورت تیرگی و پف ظاهر می شوند.

پف زمانی ایجاد می شود که مایعات در ناحیه زیر چشم تجمع می یابد، در این ناحیه پوست نازک تر از هر جای دیگر بدن است. با بالا رفتن سن و عوامل ارثی ممکن است پف نمایان تر و حتی دائمی شود. (زیرا با بالا رفتن سن پوست به تدریج خاصیت الاستیته ای خود را از دست می دهد و شروع به آویزان شدن می کند).

اما چیزی که به صورت تیره(مشکی،آبی) دور چشم ظاهر می شود در واقع گردش خون از طریق رگ ها می باشد که زیر سطح پوست واقع شده است. این تیرگی ها ممکن است هنگام خستگی، دوران بارداری و یا یائسگی برای خانم ها شدید تر باشد.

عوامل زیادی در کنار سن در اینجا وجود دارد،عوامل ارثی،واکنش ها به کورتیزون، واکنش های آلرژیک به محصولات آرایشی،مصرف سیگار و قرار گرفتن در معرض آلودگی ها، همه این ها می تواند موقعیت دایره های تیره زیر چشم یا پف را تشدید کند. خوابیدن روی شکم به علت گرانش نیز می تواند موجب پف چشم شود.

وقتی بدن شخص شروع به تولید کورتیزول بیشتر برای بیدار ماندن و یا در مواقع استرس می کند حجم خون در بدن افزایش می یابد و رگ های خونی بزرگ تر می شود تا با این حجم خون مقابله کند به همین علت رگ های کوچک زیر چشم در معرض تغییر آشکار زیر لایه نازک پوست و رگ های بزرگ زیر لایه ضخیم پوست هستند. 

این وضعیت برای سلامت شما نسبتا بی ضرر است، اما مقابله با آن می تواند چالشی بزرگ باشد. درمان های جراحی و پزشکی در دسترس است، اما بهتر است از تغییرات شیوه زندگی و تغذیه برای درمان این بیماری و جلوگیری  استفاده کنید.
درمان
1- در مواردی که به علت ارثی دارای تیرگی دور چشم باشید و اگر به علت رنگدانه ها باشد، لیزرهای مخصوصی وجود دارد که متخصصین پوست می توانند از آن استفاده کنند که به شما در از بین بردن آن کمک کند.
2- آلرژی اغلب هیستامین هایی را در بدن ایجاد می کند که باعث ایجاد رگ های خونی می شود و همانطور که در بالا توضیح داده شد نازکی پوست اطراف چشم موجب تیرگی آن می شود. با مراقبت از مواردی که موجب آلرژی می شود، لایه درم پوست می تواند رنگدانه را درمان کند.
3- به نظر می رسد با استفاده از محصولات آرایشی قصد پوشاندن تیرگی ها را داشته باشید اما استفاده از برخی محصولات موجب واکنش های آلرژیک،التهاب خارش و تیرگی دور چشم می شود. اگر هنگام استفاده از محصولی متوجه شدید پوست اطراف چشم زبر تر شده است احتمالا این محصول مناسب شما نیست.
 
هنگام انتخاب محصول برای درمان موضعی به چه ترکیباتی در کرم باید توجه کنیم؟
کلید درمان موفقیت آمیز این است که علت تیرگی دور چشم خود را بیابید. در مجموع، ترکیبی از استراحت برای کاهش فشار خون و به حداقل رساندن انقباض رگهای خونی، خوابیدن روی پشت به منظور کاهش تورم کلی چشم و پلک و محصولاتی که به ضخامت پوست پلک کمک می کنند و رگ های خونی را کاهش می دهند، به طرز چشمگیری دایره های تاریک را بهبود می بخشد.
در حالیکه یک کرم دور چشم ممکن است برای فردی معجزه کند بدان معنا نیست که بهترین درمان برای شماست. اما به طور کلی کرم هایی که به ایجاد کلاژن و الاستین در پوست  کمک  کند، بیشتر تغییر رنگ ناشی از عروق خونی را کاهش می دهد.
 
 
 

 

 


دیدگاه خود را بیان کنید