آناتومی پوست

پوست بزرگترین ارگان بدن است. ارگانی که دارای کارکردهای متنوع شامل حفاظت در برابر اشعه ها،کنترل دمای بدن و انتقال عصب از شبکه عصب های فراوان می باشد.

پوست بزرگترین ارگان بدن است. ارگانی که دارای کارکردهای متنوع شامل حفاظت در برابر اشعه ها،کنترل دمای بدن و انتقال عصب از شبکه عصب های فراوان می باشد.

آناتومی پوست

جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ | 14:24 | 2911 بازدید

آناتومی پوست

پوست بزرگترین ارگان بدن است. ارگانی که دارای کارکردهای متنوع شامل حفاظت در برابر اشعه ها،کنترل دمای بدن و انتقال عصب از شبکه عصب های فراوان می باشد. مثالی عالی از پیشرفت علم در تکامل دانش این است که در دورترین لایه پوستی استراتوم کورنئوم(لایه شاخی) زنده است. پیشتر ها پذیرفته بود که مجموعه ای از سلول های مرده بدون هیچ گونه فعالیت محافظتی می باشد. امروز به این نتیجه رسیده اند که بسیاری از عملکرد ها در این منطقه انجام می شود و از این لایه نشآت می گیرد.

در علم ارایشی و محصولات مراقبت از پوست ما با دورترین لایه پوستی در ارتباطیم و به طور خاص ناحیه هایی که مثل صورت، دست ها و پاها قابل مشاهده هستند.

برای درک آناتومی کلی پوست به شکل زیر توجه فرمایید:

 

پوست به طور کلی دارای مو می باشد به جز برخی نواحی مانند کف دست، پا فولیکول های مو در حجم و کارکردهای متفاوت می باشد. به طور مثال مقدار زیادی از فولیکول های مو در ریش و سر مردان وجود دارد و مقدار بسیار کمی فولیکول مو در صورت خانم ها می باشد و همه این ها مرتبط با غدد چربی پوست یا  sebaceous glands می باشد.

اپیدرم Epidermis

اپیدرم شامل چندین لایه می باشد و با توجه به ضخامت و سطح تغییر میکند. لایه اپیدرم روی کف دست و پا ضخیم می باشد، روی صورت و پوست سر کمتر ضخیم می باشد در حالیکه روی پوست بینی و اندام زیرین نازک است.

استراتوم کورنئوم

بیرونی ترین لایه اپیدرم استارتوم کورنئوم می باشد. لایه ای که قابل مشاهده بوده و بیشترین توجه شیمیست ها به این قسمت می باشد.

حدود 15-20 لایه سلول های کراتینوسیت ها می باشند که از هم مجزا شده و همانطور که به سطح حرکت می کنند شروع به لایه برداری میکنند. این سلول ها با داشتن هسته یا محتوای سلول تشخیص داده نمی شوند و به نظر می رسد که سلول هایی مرده باشند اما دارای کارکرد و ساختار بوده و قابل کنترل و مدیریت هستند.

startum Granulosum استارتوم گرانولوزوم

لایه بعدی بین اپیدرم ها می باشد، نام دیگر آن لایه گرانولار است.  همانطور که سلول ها به سطح می رسند ویژگی گرانول این لایه را تشکیل می دهند.

Startum spinosum

زیر سطح لایه  startum Granulosum،استارتوم اسپینوزوم می باشد .

استراتوم بازال Stratum basale

این لایه نزدیکترین لایه به اپیدرم می باشد و در تماس با غشاء میانی پوست می باشد.


دیدگاه خود را بیان کنید